ولادت حضرت علی‌اکبر، پرونده‌های ارسالی میراث معنوی به یونسکو را 5+1 کرد

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ درحالی 6 پرونده از سوی ایران به دفتر ثبت میراث معنوی یونسکو ارسال شده که معاون میراث فرهنگی تا کنون از ذکر نام ششمین پرونده خود‌داری کرده‌است. این‌درحالی است که به گفته معاون اداره‌کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، پرونده ولادت حضرت علی‌اکبر و آئین‌های مرتبط با آن ششمین پرونده ارسالی ایران به یونسکو است.

 به گزارش CHN موسیقی اقوام ایرانی به عنوان پرونده نمونه، دو پرنده دانش سنتی ساخت و دریانوردی با لنج سنتی ایران در حوزه خلیج فارس و قصه پردازی اجرایی ایرانی به عنوان پرونده‌های میراث معنوی در خطر، سه پرونده ارسالی ایران به دفتر میراث معنوی یونسکو هستند. از سوی دیگر دو پرونده زری‌بافی و مخمل‌بافی که دو سال پیش آماده شده بودند هم،‌ امسال راهی یونسکو شدند. اما در میان تا کنون حرفی از ششمین پرونده ارسالی ایران به یونسکو زده نشده است.

 «رضا یعقوبی»، معاون اداره‌کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور درباره پرونده ششم به CHN گفت: «چندی پیش نامه‌‌ای از سوی ریاست جمهوری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابلاغ شد که مضمون آن تکمیل پرونده ولادت حضرت علی‌اکبر و آئین‌های مرتبط با آن برای ثبت در فهرست میراث معنوی یونسکو بود. رو نوشت این نامه به وزارت ارشاد هم نوشته شد و به همین علت این وزارت‌خانه آن را به شورای فرهنگ عمومی ارجاع داد.»

 وی افزود: «این شورا در جلسه‌ای موضوع نامه را بررسی کرد و در نهایت کارشناسان شورا به این نتیجه رسیدند که ثبت روزهای جهانی به شورای فرهنگ عمومی ارتباطی ندارد؛ چراکه تولد حضرت علی‌اکبر به عنوان روز جوان در تقویم کشور ثبت شده اما ثبت پرونده‌های جهانی در حوزه اختیارات این اداره کل به شمار نمی‌آید.»

 به گفته یعقوبی، در شورای فرهنگ عمومی روزهایی که برای ثبت در تقویم کشور پیشنهاد می‌شوند بررسی و تصویب می‌شود.

 این درحالی‌است که هنوز معاون میراث فرهنگی کشور از بردن نام ششمین پرونده خودداری می‌کند و از چگونگی شکل‌گیری این پرنده هم اطلاعی در درست نیست.

 از سوی دیگر ایران فرصت ثبت دو پرونده از 6 پرونده ارسالی به یونسکو را دارد و از سوی دیگر شنیده‌های حاکی از آن است که هند و پاکستان هم برای ثبت جهانی زری‌بافی و مخمل‌بافی در فهرست میراث معنوی اقدام کرده‌اند.

 جلسه ثبت پرنده‌های میراث معنوی در فهرست میراث جهانی یونسکو، آذرماه سال جاری در کشور اندونزی برگزار می‌شود.

/ 0 نظر / 12 بازدید