خبرنگاران از مراحل مرمت مدرسه خان شیراز بازدید کردند

 

 

 

 

 

 

تور بازدید خبرنگاران از بنای تاریخی مدرسه خان در شیراز برگزار شد.

به گزارش میراث آریا (chtn)، در این که برنامه با حضور «عبدالرضا نصیری» معاون میراث‏فرهنگی این اداره کل برگزار شد خبرنگاران از نزدیک مراحل مرمت این بنای شاخص تاریخی را مورد بازدید قرار دادند.

«عبدالرضا نصیری» درگفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: مرمت این بنای شاخص تاریخی دوره صفویه از پاییز گذشته آغاز شده است.

او گفت: این اثر تاریخی در طول حیات خود به عنوان حوزه علمیه مورد بهره‏برداری قرار گرفته و امروز نیز همین کاربری را دارد.

این مقام مسوول با بیان این‏که قسمت‏هایی از این مدرسه در سال‏های گذشته به تدریج متروکه شد بود، اظهار داشت: در همین راستا مرمت این بنا از سال گذشته با صرف اعتباری بالغ بر 250 میلیون تومان آغاز شد.

او گفت: در فاز نخست ایزولاسیون و بام‏سازی پشت بام انجام شد و با اختصاص مجدد 150 میلیون تومان، مرمت حجره‏های ضلع جنوبی و برداشت الحاقات اندود و بدنه در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: یکی از مهمترین بخش‏های پروژه پیش بینی تأسیسات به شکل اصولی بود چرا که می‏خواستیم بنا به حیات خود ادامه دهد.

این مقام مسوول با بیان این‏که ساخت تأسیسات اجتناب ناپذیر است، گفت:بر این اساس در ضلع جنوبی و شمالی، این بخش از پروژه نیز در حال انجام است و البته در قسمت‏هایی از ضلع شرقی و غربی بنا و پس از این مرحله کار اندود و بدنه به کارگذاشتن درب و پنجره‏ها صورت می‏گیرد.

«نصیری» ادامه داد: در پروژه‏های مرمتی نمی‏توان قطعا زمان پایان کار را مشخص کرد بنابراین نمی توان پیش‏بینی کرد کار مرمت این اثر ارزشمند چه زمانی به پایان می‏رسد.

/ 3 نظر / 23 بازدید
شوش-علي بويري

شوش را دیدم ( سروده اي از مهدي اخوان ثالث) شوش را دیدم این ابر شهر این فراز فاخر این گلمیخ این فسیل فخر فرسوده این دژ ویرانه تاریخ شوش را دیدم این کهن تصویر تاریک از شکوه شوکت ایران پارینه تخت جمشید دوم بام بلند آریائی شرق آن سرور و مرگ را تسخیر زنان در قعر آئینه شهرها در دهرها چون کلبه های تنگ ولت خورده و مرور و مرگشان برده ادامه مطلب

hamide

جالبه جالبه